Här publiceras författarträffarna, allt eftersom de bokas.
Obs! Biljetter till författarträffarna släpps en vecka innan evenemanget går av stapeln. Köp biljett i butik eller maila svenska@hedengrens.se och beställ (efter att du har beställt får du vårt swishnummer). Biljettpris: 100 kr. Biljetten finns ej som e-biljett – endast som pappersbiljett – som hämtas upp i butik, senast kl. 19 under själva evenemangskvällen. Biljettens belopp på 100 kr kan sedan användas som tillgodo under kvällen vid köp av den aktuella boken!
Välkommen !
*************
VINTER 2026
Inget bokat ännu.
**********
HÖST/VINTER 2025
Onsdag 3 september kl. 19.15-20.00/SLUTSÅLT!
Alex Schulman kommer till Hedengrens och berättar om sin nya roman ”17 juni” (Albert Bonniers förlag).
OM ROMANEN
”Varför är den 17 juni 1986 så viktig?”
”Jag vet inte. Det hände nåt den dagen.”
Vidar är sig inte lik. Han har blivit avstängd från sin lärartjänst efter en våldsam incident på skolan. Och i en bortglömd kartong hittar han av en slump telefonnumret till familjens gamla sommartorp. När han slår numret svarar hans pappa, som är död sedan länge.
Vidar har ringt till den 17 juni 1986, till en dag i sin barndom. Med ens öppnar sig en fallucka till det förflutna. Vidar ringer samtal efter samtal till den 17 juni och börjar kartlägga familjens varje rörelse.
Samtidigt blir Vidar föremål för en brottsutredning och han träder över gräns efter gräns. Medan dagen i barndomen långsamt öppnar upp sig, dras snaran i nutid åt.
Alex Schulman har skrivit en hisnande roman om en resa i tiden, och om vad som formar en människa.
Källa: Albert Bonniers förlag

**********
Tisdag 9 september kl. 19.15-20.00
Hynek Pallas, författare och kulturjournalist, berättar om sin nya bok ”Frimärkssamlaren” (Kaunitz-Olsson). I ett samtal med Harald Hultqvist, expert på antikvariska böcker och känd från bl a Antikrundan.
OM BOKEN
”I januari 2020 befann jag mig på Förintelse-museet i Washington för att hitta material till ett filmmanus. En kaffepaus skulle snart förändra mitt liv för alltid. När jag sökte på mitt släktnamn i en databas, upptäckte jag tre arkivlådor fyllda med brev, fotoalbum och dokument – och plötsligt öppnades en dörr till en förlorad värld. Jag fann en släkt som jag aldrig känt till, en släkt som hade försvunnit i nazisternas mörker och eftervärldens tystnad. Och jag fann de som, i sista stund, hade lyckats fly – de som bevarade minnet av de som mördades.”
I ”Frimärkssamlaren” följer vi Hynek Pallas resa genom sin familjs förflutna. Genom brev, foto-album och dokument kommer han i kontakt med Paula Brunners berättelse om flykt undan Förintelsen. Boken väver samman en dramatisk historia om Felix Brunner, en passionerad frimärkssamlare som fick en förvarning om nazisternas framfart och som på det sättet undvek döden. Men berättelsen stannar inte vid flykten från Europa och överlevnaden i koncentrationsläger – den sträcker sig in i efterkrigstidens tystnad, där de överlevande bär på traumatiska minnen av förlust och smärta. Hynek Pallas utforskar inte bara sin egen släkts öde, utan skildrar också den enorma tystnaden som omslöt dem som överlevde Förintelsen och den långvariga påverkan på tredje generationens minne. Genom en rörande blandning av personliga berättelser och historiska fakta växer en stark och djupt mänsklig skildring fram, där frimärken får en oväntad och symbolisk betydelse – både för det som var förlorat och för det som har överlevt.
Källa: Kaunitz-Olsson

**********
Onsdag 17 september kl. 19.15-20.00
Läkaren och debattören Fanny Nilsson kommer till Hedengrens och berättar om sin nya bok ”Åk till akuten. Hur mycket sjukvård har vi råd med?” (Natur och kultur).
OM BOKEN
Detta är Fanny Nilssons första bok – en angelägen och insiktsfull skildring av sjukvårdens framtid berättat på ett nära, lättillgängligt och nytt sätt.

Tisdag 23 september kl. 19.15-20.00
Johan Wennström kommer till Hedengrens och berättar om sin nya bok ”Sveriges sak var vår : Den hemliga svenska motståndsrörelsen” (Albert Bonniers förlag). I ett samtal med bokförläggare Albert Bonnier.
Copyright/fotograf: Rickard L. Eriksson
Källa: Albert Bonniers förlag

**********
Onsdag 1 oktober kl. 19.15-20.00
Jani Sallinen och Mathias Ståhle berättar om sin nya bok ”Främmande makt : Utländska spioner på svensk mark” (Albert Bonniers förlag). I ett samtal med deras förläggare Kerstin Almegård.
OM BOKEN
I skuggan av de stora spionfallen finns alltid människor. I Främmande makt får vi möta personerna bakom underrättelseoperationerna i dagens Sverige och de människor som lever under ständigt hot. Här tecknar de undersökande journalisterna Jani Sallinen och Mathias Ståhle en bild av ett Sverige de flesta aldrig får se. De har brevväxlat med en känd spiondömd svensk, följt spåren efter ryska militära teknikfixare som opererar i Sverige, kartlagt hur Kina och Iran opererar under ytan i statliga svenska organisationer och intervjuat personal i en av Sveriges allra hemligaste verksamheter.

Onsdag 8 oktober kl. 19.15-20.00
OM BOKEN
Vad händer när vi läser? Är litteratur något som bara finns mellan pärmarna i en bok, eller något som uppstår i själva mötet mellan läsaren och boken? Är boken alltid densamma, eller förändras den med varje ny läsning? Kan två människor överhuvudtaget läsa samma bok? Här närmar sig Kristoffer Leandoer litteraturen från ett nytt och oväntat håll där det snart blir tydligt: Det är läsaren som skriver boken. Vi läsare är opålitliga: vi glömmer, vi minns fel. Vi hoppar över och drar ifrån, och vi lägger gärna till de detaljer som författaren glömt. Så vad innebär medskapande läsning för kritiker och översättare, för pusseldeckare och bibeltolkare? Vad strök morfar under i Kierkegaards dagbok? Läser vi med ögonen eller öronen? Vilka böcker har diktatorn i sitt bibliotek? Dödade Oidipus verkligen sin pappa?
Källa: Natur & kultur

**********
Onsdag 15 oktober kl. 19.15-20.00
Anders Hammarlund berättar om sin nya bok Vara som folk: om våra tillhörigheter (Carlsson bokförlag). I ett samtal med Hedengrens Alexander Freudenthal.
Välkommen!
OM BOKEN & FÖRFATTAREN
Vara som folk handlar om det oundvikliga spänningsförhållandet mellan individ och kollektiv, mellan det enskilda och det allmänna, och därmed om det brokigt minerade fält som numera ofta kallas identitetspolitik. Mot bakgrund av erfarenheter från några årtionden på kulturforskningens frontlinje diskuterar Anders Hammarlund tillhörighetens verktyg: gestaltningar och innebörder, sånger, byggnader, danser, berättelser, fantasier och övertalningar.
I boken rör sig Hammarlund i vitt skilda miljöer. Idéerna lika mycket som musik och dans berikar hans framställning.
Anders Hammarlund är musiketnolog, kulturhistoriker och författare. Han har skrivit en rad gränsöverskridande och originella böcker om konsten, musiken och det mänskliga predikamentet, däribland En bön för moderniteten. Kultur och politik i Abraham Baers värld (2013) och Judiska städer. En europeisk läsebok (2021).

**********
Tisdag (obs en tisdag!) 21 oktober kl. 19.15-20.00
Karl Dunér, huvudreaktör, och Jan Stolpe, översättare, berättar om boken ”Sophögen i Oxyrhynchos: grekiska papyrustexter” (Ellerströms förlag).
OM BOKEN
En efterlysning av en förrymd slav, en inbjudan till ett bröllop, fragment av en Sapfodikt. En besvärjelse, ett drama av Sofokles, en sexhandbok. När man på 1890-talet började gräva i soporna efter den egyptiska antika staden Oxyrhynchos gjorde man en sensationell upptäckt: hundratusentals grekiska papyrustexter! I Sophögen i Oxyrhynchos har Karl Dunér samlat ett spännande urval av dessa texter. Här kastas läsaren in i myllret av språk och människor, åsnor och kameler. Enskilda röster blandas med dikter, tragedier och drastiska farser, nödrop med kärleksbrev och inköpslistor. Boken ger en unik och konkret inblick i antikens liv och kultur. En tillvaro träder fram som både skiljer sig från och är förbluffande lik vår egen. Välkommen att gräva i sophögen!
Sophögen i Oxyrhynchos innehåller också essäer av forskarna Ingela Nilsson, Denis M. Searby, Alexander Andrée och Paul Linjamaa. Här finns även ett flertal återgivningar av papyrus-fragment.

**********
Onsdag 26 november kl. 19.15-20.00 (Obs! Nytt datum)
Författaren Daniel Pedersen berättar om sin bok Natt och aska. Förintelsens litteratur (Nirstedt/litteratur). I ett samtal med Björn Linnell, kulturskribent och tidigare bokförläggare.
OM BOKEN & FÖRFATTAREN
I Natt och aska: Förintelsens litteraturer undersöker Daniel Pedersen vad litteraturen som kunskapsform har att berätta om Förintelsen. Vad säger den litterära gestaltningen om 1900-talets brutalaste folkmord? Vittnesmål, dikter, sånger, dagböcker, romaner – formerna är många, och varierande. Här finns utrotningen av Europas judar, men också romer, homosexuella och politiska fångar. Inte sällan är deras berättelser både likartade och unika. Med hjälp av en rad berömda författarskap – jämte flera närmast okända författare – visar Daniel Pedersen hur Förintelsen utgör ett grundläggande angrepp på idén om människan och hennes värdighet – och hur litteraturen är det enda konstnärliga medium som kan närma sig brottets omfattning. Boken är den första på svenska som övergripande behandlar Förintelsens olika litteraturer.
Daniel Pedersen är författare, förläggare och översättare. År 2021 utkom Öppet vatten, hans första skönlitterära bok, på Nirstedt/litteratur.

Finns både inbunden och i pocket.
***********
Onsdag 3 december kl. 19.15-20.00
—
OM BOKEN
Författare: Berggren, Henrik
Författare: Hefler, Matthew
Författare: Mainprize, Ronan
Författare: Mulley, Clare
Författare: Sheldon, Rose Mary
Författare: Neuding Skoog, Martin
Författare: Soden, Oliver
Författare: Sumption, Jonathan
Författare: Westerberg, Rikard
Författare: Benn, Alastair
Författare: Dickens, Jack
Författare: Fry, Helen
Författare: Lay, Paul
Författare: Marsh, Alec
Författare: Matthews, Owen
Författare: Snell, James
Författare: Taylor, DJ
Författare: Waller, Douglas
Översättare: Hultman, Jan
Översättare: Löfvendahl, Annika
FORMGIVARE: Ulmaja, Nina


Henrik Berggren (till vänster) och Rikard Westerberg.
***********
Torsdag 4 december kl. 19.15-20.00
Johan Norberg – idéhistoriker, författare och föreläsare – kommer till Hedengrens och berättar om sin nya bok Civilisationens topp: Lärdomar från guldåldrarnas uppgång och fall (Timbro). Boken utkommer på svenska den 25 november, och finns redan på engelska, då med titeln Peak Human : What We Can Learn from the Rise and Fall of Golden Ages.
Biljettpris: 100 kr. Obs! Biljetterna släpps en vecka innan evenemanget går av stapeln.
Välkommen!
OM BOKEN
Guldåldrar kännetecknas av perioder av spektakulär kulturell blomstring, vetenskapliga upptäckter, teknologiska framsteg och ekonomisk tillväxt – men ingen har varit den andra lik. Deras idéer, samhällen och plats i den större världen skiljer dem åt. Men alla tidigare guldåldrar har tagit slut – antingen på grund av yttre påfrestningar eller inre splittring, för mycket högmod eller för lite vaksamhet.
Genom att studera sju av mänsklighetens främsta civilisationer – det antika Aten, den romerska republiken, Abbasidkalifatet i Bagdad, Songdynastins Kina, renässansens Italien, 1500-talets Nederländerna och den anglosaxiska världen – försöker Johan Norberg identifiera deras styrkor och brister för att besvara frågan: hur kan vi säkerställa att nuvarande guldålder inte tar slut?
Civilisationens topp är lika insiktsfull som fängslande – en hyllning till vår otroliga utveckling och en varning om att vi inte har råd att bli självbelåtna.
Källa: Timbro Bokförlag


***********
God fortsättning på det nya året!



