Florence Bergeaud-Blackner : Broderism : Det muslimska brödraskapets nätverk i Europa

Florence Bergeaud-Blackner : Broderism : Det muslimska brödraskapets nätverk i Europa
16 oktober, 2025 Hedengrens

Sedan den muslimske reformatorn Hassan al-Banna grundade det sunnimuslimska Muslimska brödraskapet i Egypten 1928 har rörelsen växt och är numera ett globalt nätverk med många förgreningar. Men hur opererar egentligen denna politiska rörelse i praktiken?

Antropologen och författaren Florence Bergeaud-Blackler myntar här ett nytt ord, broderism, för att förstå hur Muslimska brödraskapet utövar sin makt och skapar sig inflytande över allt fler institutioner runt om i Europa. Hennes bok är en hård vidräkning med en utbredd naivitet inför krafter som utnyttjar religionsfriheten för att ta över institutioner och utöva förtryck, inte minst mot andra muslimer.

OM FÖRFATTAREN

Florence Bergeaud-Blackner är en fransk professor i antropologi och författare. Hennes forskning har de senaste åren huvudsakligen rört islamismens utbredning i Europa. Broderism har skapat stor debatt i hemlandet Frankrike.

Författare: Bergeaud-Blackler, Florence
Författarfoto: François Palluau

Originaltitel: Le frerisme et ses reseaux, l’enquête
Översättare: Mats Forsgren


Florence Bergeaud-Blackler
Författarfoto: François Palluau